„Historia zaczyna się we Włoszech, w 1946. Vincenti Piatti skonstruował wtedy silnik o pojemności 50 cm3 do napędzania przenośnych tokarek, lecz przewidział też możliwość zastosowania go do napędzania rowerów. Nazwał go Mini Motore. Włochy były wtedy krajem wyniszczonym przez wojnę i było wielkie zapotrzebowanie na tani osobisty środek transportu, paliwo było bowiem drogie i trudno dostępne.
W 1948 George M. Denton był na wakacjach w Szwajcarii, gdzie - jak opisał potem w artykule napisanym dla Classic Bike w 1985 - „zdarzyło mu się jechać za rowerzystą, który z góry i pod górę jechał równie szybko, pedałując tylko od czasu do czasu. Za siodełkiem miał zamontowane jakieś urządzenie, które buczało jak trzmiel i wydzielało błękitnawy dym. To właśnie był włoski Mini Motore“. Po powrocie do Anglii George dowiedział się, że firma Trojan z Croydon - pamiętacie dwusuwową firmową furgonetkę Brook Bond Tea ich produkcji? - zaczął robić te silniki na licencji i sprzedawać na brytyjskim rynku.
George został później dyrektorem ds. sprzedaży w tej firmie i może poświadczyć, że zanim w 1951 przewagę zdobył bardziej zaawansowany technicznie Cyclemaster, Trojan sprzedał ponad 100 tysięcy tych silników.“
z http://www.users.globalnet.co.uk
Mini-Motor został wprowadzony w Wielkiej Brytanii w 1949 przez firmę Trojan, producenta samochodów i furgonetek dostawczych. Trojan stworzył swój pierwszy prototypowy samochód już w 1910, lecz nie doszło do rozpoczęcia masowej produkcji. Z prototypu skorzytała firma Leyland Motors, po modyfikacjach wprowadzając go na rynek w 1922 pod nazwą Utility. W 1935 Trojan zaczął sprzedaż ekskluzywnego samochodu Mastra, lecz model nie cieszył się wielkim wzięciem i po dwóch latach produkcję wstrzymano.
W 1949 Trojan zaczął produkować silniki rowerowe Mini-Motor, które zyskały dużą popularność. Montowano je nad tylnym kołem, które było napędzane za pośrednictwem rolki ciernej (rolkę można było podnieść w razie potrzeby). Silnik pozwalał rozwinąć prędkość ok. 48 km/h.
Mini-Motor zaadoptowano też do innych celów. Trojan produkował też bardzo podobne silniki dla kosiarek i innych urządzeń (po lewej). W latach 50-tych Trojan równolegle zajmował się produkcją silników i kilku modeli furgonetek. Planowali również stworzenie własnego mopeda, lecz gdy prototyp był gotów, moda na mopedy już przemijała, zrezygnowano więc z tego projektu.