Opel “Motoclub” z roku 1928. Silnik dolnozaworowy, jednocylindrowy o pojemności 496 cm3.
"Firma Adama Opla w Rüsselsheim w Niemczech zajmowała się między innymi produkcją maszyn do szycia, samochodów i motocykli. Te ostatnie produkowano w trzech okresach: w pierwszych latach XX wieku, od 1913 do połowy lat 20-tych oraz od 1928 do 1930.
Na berlińskiej wystawie w 1928 dwa motocykle Opla stały się prawdziwą sensacją. Kształt ramy, siodła, baku i kierownicy był, łagodnie mówiąc, ekstrawagancki. Srebrzysta powłoka skontrastowana z jaskrawoczerwonymi elementami jeszcze podkreślała efekt.
Sam projekt nie pochodził z firmy Opel: zakupiono go od bardzo utalentowanego i nieortodoksyjnego konstruktora nazwiskiem Ernst Neumann-Neander. Neumann-Neander twierdził że nietypowa konstrukcja tego pojazdu pozwoli skrócić czas montażu do ledwie czterech roboczogodzin, dostęp do wszystkich podzespołów jest wyjątkowo łatwy, a siodło niezwykle wygodne dla kierowcy. Opel produkował dwie wersje tego motocykla, z silnikiem górno- i bocznozaworowym, oba o pojemności 496 cm3. Produkcja trwała do 1930 roku" (z yesterdays.nl)
Fritz von Opel, wnuk założyciela firmy, w 1928 roku wybrał model Motoclub do planowanego bicia rekordu prędkości przy jeździe na domontowanym silniku rakietowym; dzięki odpaleniu 30 kg ładunku wybuchowego motocykl miał się rozpędzić do 200 km/h. Władze nie udostępniły jednak autostrady do tej próby ze względu na nadmierne ryzyko.