pl en
Your web browser is too old or does not support JavaScript. This page will not display as intended.

Dresch. Historia

Dresch (1920-1949) był jednym z ważniejszych producentów motocykli we Francji. Firma została założona w Étampes we Francji przez ekscentrycznego francuskiego przemysłowca-milionera o algierskim pochodzeniu, Henri'ego Drescha, zajmującego się m.in. prowadzeniem luksusowych hoteli. Już pięć miesięcy po swym powstaniu firma zdołała się wysunąć na czoło tej branży dzięki stosowaniu nowatorskich rozwiązań, jak ramy z tłoczonych stalowych blach i napęd wałem Kardana. W późniejszym czasie produkcję przeniesiono do zakładów Everest w Paryżu.

Oferta firmy obejmowała zarówno lekkie jednocylindrowe dwusuwy o pojemnościach od setki do dwustupięćdziesiątki, jak i ekskluzywne ciężkie czterocylindrowe motocykle 750 cm3. Dresch na ogół stosował silniki innych producentów, jak Aubeir & Dunne, Chaise, JAP lub MAG. W 1930 wypuścił na rynek motocykl z liniowym układem dwu cylindrów, bardzo podobny do późniejszych modeli Sunbeama.

Dresch prowadził przedsiębiorstwo znacznych rozmiarów, rocznie produkował do 10 tys. motocykli pojedynczych lub z wózkami bocznymi i wykupił kilku innych francuskich producentów, jak wytwórnię Le Grimpeur w 1926, PS, Everest oraz, w 1928, DFR. Starał się zapewnić dobrą jakość przy umiarkowanej cenie. Zaopatrywał w motocykle, między innymi, paryską policję. Dresch przeszedł w swej historii wiele zmian, restrukturyzacji i często zmieniał nazwę; w 1929 firma nazywała się Général Motos Cycles, potem Dresch-Macam, w 1932 - DFR-Macam i na koniec SA Dreschmotor.

Z początkiem drugiej wojny światowej Dresch wstrzymał produkcję motocykli, ale nie zlikwidował zakładu; utrzymywano go w stanie gotowości, choć był nieczynny. Po wojnie do produkcji miał wejść nowy model, Baltimore. Tak się jednak nigdy nie stało, choć prototyp Baltimore pokazano na wystawie w 1948. Jeszcze przez kilka lat zakład zajmował się wytwarzaniem części zamiennych do istniejących motocykli, aż na początku lat 50-tych ostatecznie go zamknięto.

[img]